Działka podmokła i zalewowa
Poradnik | Jak się dowiedzieć, czy działka znajduje się na terenach zalewowych, szukając gruntu pod dom? Kto powinien udzielić takiej informacji? Kiedy właściciel nieruchomości ma prawo do odszkodowania, gdy przyjdzie powódź?
Czytelnik wiele lat temu kupił działkę niedaleko wału wiślanego. Dostał pozwolenie na budowę domu. Postawił go. W czasie ostatniej powodzi okoliczne tereny, wraz z jego nieruchomością, zostały podtopione. Kto odpowiada za to, że ludzie legalnie mieszkają i budują na terenach blisko wału?
Marcin Płoszka: Zgodnie z obowiązującymi regulacjami ujętymi w przepisach ustawy – Prawo wodne powyższa sytuacja nie powinna się nigdy zdarzyć. Ustawa, dla celów skutecznej ochrony przeciwpowodziowej, wprowadza bezpośrednie zakazy zabudowy – w szczególności nie jest możliwe wykonywanie jakichkolwiek obiektów w odległości mniejszej niż 50 m od stopy wału oraz na obszarach wyznaczonych jako szczególnie zagrożone powodzią.
Co więcej, dla wszystkich obszarów dorzeczy przygotowuje się ocenę ryzyka powodziowego, która zawiera szczegółowe mapy uwzględniające m.in. położenie pasa nadbrzeżnego, topografię terenu oraz jego zagospodarowanie, opis powodzi historycznych i wykaz potencjalnych negatywnych skutków powodzi mogących wystąpić w przyszłości.
Ocenę ryzyka powodziowego przygotowuje prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i dokonuje jego uzgodnienia z marszałkami województw i wojewodami. Dla obszarów narażonych na niebezpieczeństwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta